Picea sitchensis 'Silberzwerg’

Świerk sitkajski SilberzwergPicea sitchensis ’Silberzwerg’ – kulista odmiana świerka sitkajskiego. 'Silberzwerg’ został znaleziony w roku 1972 jako czarcia miotła. Nazwa została nadana przez Pana Schmalscheidta (Niemcy).
W ciągu 10 lat osiąga 70 cm szerokości i 50 cm wysokości.

Górna strona igieł jest niebiesko-zielona, dolna z kolei srebrna, co powoduje efekt dwukolorowości.

Jedna z ciekawszych odmian świerka sitkajskiego. Nadaje się do średniej wielkości ogródków. Dobrze prezentuje się szczepiona na pniu.
Preferuje nasłonecznione miejsca w ogrodzie.Świerk sitkajski Silberzwerg

Picea orientalis 'Professor Langner’

Świerk kaukaski Prof. Langner

Picea orientalis 'Prof. Langner' szczepiony na pniu.

Picea orientalis ’Professor Langner’ (syn. 'Prof. Langner’) – odmiana znaleziona z siewu przez profesora Langnera (Niemcy), w roku 1976.

Formuje się w kulę. Roczny przyrost to ok. 3 cm. Po 10 latach osiaga 25 cm wysokości i 30-35 cm szerokości. Igły ciemnozielone.

Doskonale nadaje się do małych ogródków, skalniaków.

Jako młoda roślina może ulegać przypaleniu na pełnym słońcu.

Picea pungens 'Maigold’

Świerk kłujący Maigold

Wiosenny przyrost u Picea pungens 'Maigold'

Picea pungens ’Maigold’ – świerk kłujący o złotych wiosennych przyrostach. Późną wiosną igła zielenieje. Kształt regularny, stożkowy. Po 20 latach osiąga wysokość ok. 3m.

Najprawdopodobniej roślina pochodzi z lat ’60. Znaleziona przez Karla Pristaffa z Barmstedt (Niemcy). Nazwana i wprowadzona na rynek przez niemieckiego szkółkarza – Hachmanna – w roku 1988.

Inne pisownie nazwy spotykane w szkółkach i ofertach handlowych: Picea pungens 'Maygold’ (nieprawidłowa).Świerk kłujący Maigold

Picea orientalis 'Tom Thumb Gold’

Świerk kaukaski  Tom Thumb Gold

3-letni egzemplarz Picea orientalis 'Tom Thumb Gold'

Picea orientalis ’Tom Thumb Gold’ – bardzo wolno rosnąca kulista odmiana świerka kaukaskiego o żółtej igle. Znaleziona jako czarcia miotła na Picea orientalis’Skylands’. Na pełnym słońcu może ulegać przypaleniu, zwłaszcza jako młoda roślina. „Tom Thumb” to po polsku „Tomcio Paluch” – odmiana jest wierna nazwie i jest to typowo karłowa roślina.

Świerk kaukaski Tom Thumb Gold

5-letni Picea orientalis 'Tom Thumb Gold'

Świerk kaukaski Tom Thumb Gold

Świerk kaukaski 'Tom Thumb Gold'

Picea pungens 'Białobok’

Świerk kłujący Białobok

Wiosenny przyrost świerka kłującego 'Białobok' - zdjęcie zrobione w połowie maja

Picea pungens ’Białobok’– polska odmiana świerka kłującego. Cechuje się efektownym, wiosennym przyrostem koloru kremowo-żółtym. Przez reszte roku 'Białobok’ jest niebieski.
Odporny na mróz, preferuje nasłonecznione miejsca w ogrodzie.
W przeciągu 10 lat osiąga wysokość 1.5-2 m.
Odmiana została znaleziona przez Jana Białoboka przed rokiem 1939.

Picea orientalis 'Skylands’

Świerk kaukaski Skylands

Picea orientalis 'Skylands' - zdjęcie robione w połowie sierpnia

Picea orientalis ’Skylands’ – odmiana świerka kaukaskiego. Cechuje się krótkimi, żółtymi igłami. Rośnie w kształcie stożka. Przyrost roczny 30-40 cm, po 10 latach osiąga wysokość 2.5 m, oraz 1.5 m szerokości. Na pełnym słońcu może ulegać przypaleniu, zwłaszcza jako młoda roślina.

'Skylands’ został znaleziony w 1950 roku w Skylands Farm (obecnie Ringwood State Park) w New Jersey w USA. Czarcią miotłą pochodzącą ze 'Skylands’ jest świerk kaukaski 'Tom Thumb Gold’.

Odmiana swego czasu była sprzedawana pod nazwą Picea orientalis 'Aurea Compacta’.

Picea omorika 'Pimoko’

Świerk serbrski PimokoPicea omorika ‘Pimoko’ – skarłowaciała forma świerku serbrskiego znaleziona jako czarcia miotła. Odmiana ta cechuje się kulistą formą. Igły są krótkie, niebiesko-zielone (część górna) i srebrzyste (część dolna). W ciągu 10 lat roślina urośnie do rozmiarów ok. 40 cm (szerokość) i 30 cm (wysokość). Roczny przyrost oscyluje między 3-5 cm.
Odmiana ‘Pimoko’ została nagrodzona srebrnym medalem na wystawie ‘Flora Nova’ w 1987 roku w Boskoop (Holandia).

Została znaleziona przez W. Wüstemeyer z Schermbeck-Bricht (Niemcy).
Nazwa ‘Pimoko’ oznacza ‘goblin’.

Świerk serbrski Pimoko

3-letni świerk serbrski 'Pimoko' zaszczepiony na pniu

Picea orientalis 'Sulphur Flush’

Świerk serbski Surphur Flush

Młody przyrost świerka kaukaskiego 'Sulphur Flush'

Picea orientalis ’Sulphur Flush’ – odmiana świerka kaukaskiego o biało-żółtym przyroście, który po kilku tygodniach zielenieje. Ciekawa odmiana, młody przyrost może jednak ulegać nieznacznemu przypaleniu.

 

Świerk serbski Sulphur Flush

Picea orientalis 'Sulphur Flush' wiosną

Picea omorika 'Peve Tijn’

Żółte igły u świerka serbskiego 'Peve Tijn'

Picea omorikaPeve Tijn’ (syn. 'Tijn’) – niska odmiana świerka serbskiego. Początkowo rośnie w kształcie gniazda. Po kilku latach wykształca przewodnik i przybiera formę szerokiego stożka. Igły przebarwiają się na złoty kolor. Młode egzemplarze mogą ulegać nieznacznym poparzeniom słonecznym – z wiekiem roślina staje się jednak bardziej odporna.

 

Świerk serbski Peve Tijn

Picea omorika 'Peve Tijn'

Picea abies 'Rydal’

Świerk pospolity Rydal

Wiosenny przyrost u Picea abies 'Rydal'

Picea abies ’Rydal’ – odmiana świerka pospolitego o niezwykłym czerwonym przyroście wiosną. Po kilku tygodniach igła zielenieje. Kształt stożkowy, wzrost nieco wolniejszy niż u gatunku. Inna odmiana świerka pospolitego, która charakteryzuje się podobnym przyrostem wiosną to Picea abies’Cruenta’.

 

Świerk pospolity Rydal

Świerk pospolity 'Rydal' wiosną