Picea (Świerki)

Świerk sitkajski Silberzwerg

Picea sitchensis 'Silberzwerg’

Picea sitchensis ’Silberzwerg’ – kulista odmiana świerka sitkajskiego. 'Silberzwerg’ został znaleziony w roku 1972 jako czarcia miotła. Nazwa została nadana przez Pana Schmalscheidta (Niemcy). W ciągu 10 lat osiąga 70 cm szerokości i 50 cm wysokości. Górna strona igieł jest niebiesko-zielona, dolna z kolei srebrna, co powoduje efekt dwukolorowości. Jedna z ciekawszych odmian świerka sitkajskiego. …

Picea sitchensis 'Silberzwerg’ Read More »

Picea orientalis 'Professor Langner’

Picea orientalis ’Professor Langner’ (syn. 'Prof. Langner’) – odmiana znaleziona z siewu przez profesora Langnera (Niemcy), w roku 1976. Formuje się w kulę. Roczny przyrost to ok. 3 cm. Po 10 latach osiaga 25 cm wysokości i 30-35 cm szerokości. Igły ciemnozielone. Doskonale nadaje się do małych ogródków, skalniaków. Jako młoda roślina może ulegać przypaleniu …

Picea orientalis 'Professor Langner’ Read More »

Picea pungens 'Maigold’

Picea pungens ’Maigold’ – świerk kłujący o złotych wiosennych przyrostach. Późną wiosną igła zielenieje. Kształt regularny, stożkowy. Po 20 latach osiąga wysokość ok. 3m. Najprawdopodobniej roślina pochodzi z lat ’60. Znaleziona przez Karla Pristaffa z Barmstedt (Niemcy). Nazwana i wprowadzona na rynek przez niemieckiego szkółkarza – Hachmanna – w roku 1988. Inne pisownie nazwy spotykane …

Picea pungens 'Maigold’ Read More »

Picea orientalis 'Tom Thumb Gold’

Picea orientalis ’Tom Thumb Gold’ – bardzo wolno rosnąca kulista odmiana świerka kaukaskiego o żółtej igle. Znaleziona jako czarcia miotła na Picea orientalis’Skylands’. Na pełnym słońcu może ulegać przypaleniu, zwłaszcza jako młoda roślina. „Tom Thumb” to po polsku „Tomcio Paluch” – odmiana jest wierna nazwie i jest to typowo karłowa roślina.

Picea pungens 'Białobok’

Picea pungens ’Białobok’– polska odmiana świerka kłującego. Cechuje się efektownym, wiosennym przyrostem koloru kremowo-żółtym. Przez reszte roku 'Białobok’ jest niebieski. Odporny na mróz, preferuje nasłonecznione miejsca w ogrodzie. W przeciągu 10 lat osiąga wysokość 1.5-2 m. Odmiana została znaleziona przez Jana Białoboka przed rokiem 1939.

Picea orientalis 'Skylands’

Picea orientalis ’Skylands’ – odmiana świerka kaukaskiego. Cechuje się krótkimi, żółtymi igłami. Rośnie w kształcie stożka. Przyrost roczny 30-40 cm, po 10 latach osiąga wysokość 2.5 m, oraz 1.5 m szerokości. Na pełnym słońcu może ulegać przypaleniu, zwłaszcza jako młoda roślina. 'Skylands’ został znaleziony w 1950 roku w Skylands Farm (obecnie Ringwood State Park) w …

Picea orientalis 'Skylands’ Read More »

Picea omorika 'Pimoko’

Picea omorika ‘Pimoko’ – skarłowaciała forma świerku serbrskiego znaleziona jako czarcia miotła. Odmiana ta cechuje się kulistą formą. Igły są krótkie, niebiesko-zielone (część górna) i srebrzyste (część dolna). W ciągu 10 lat roślina urośnie do rozmiarów ok. 40 cm (szerokość) i 30 cm (wysokość). Roczny przyrost oscyluje między 3-5 cm. Odmiana ‘Pimoko’ została nagrodzona srebrnym …

Picea omorika 'Pimoko’ Read More »

Picea omorika 'Peve Tijn’

Picea omorika ’Peve Tijn’ (syn. 'Tijn’) – niska odmiana świerka serbskiego. Początkowo rośnie w kształcie gniazda. Po kilku latach wykształca przewodnik i przybiera formę szerokiego stożka. Igły przebarwiają się na złoty kolor. Młode egzemplarze mogą ulegać nieznacznym poparzeniom słonecznym – z wiekiem roślina staje się jednak bardziej odporna.  

Picea abies 'Rydal’

Picea abies ’Rydal’ – odmiana świerka pospolitego o niezwykłym czerwonym przyroście wiosną. Po kilku tygodniach igła zielenieje. Kształt stożkowy, wzrost nieco wolniejszy niż u gatunku. Inna odmiana świerka pospolitego, która charakteryzuje się podobnym przyrostem wiosną to Picea abies’Cruenta’.  

Scroll to Top