Pinus thunbergii ‚Thunderhead’

Sosna Thunberga Thunderhead

Pinus thunbergii 'Thunderhead'

Pinus thunbergii ‚Thunderhead’ (syn. ‚Angelica’s Thunderhead’) – jedna z najefektowniejszych odmian sosny Thunberga. Rośnie dość silnie. Od jesieni po wczesną wiosnę długie ciemnozielone igły pięknie kontrastują z dużymi białymi pąkami.

 

Sosna Thunberga Thunderhead

Przyrosty u sosny Thunberga 'Thunderhead' późną wiosną

Pinus thunbergii ‚Shirome Janome’

Sosna Thunberga Shirome Janome

Złote prążki na igłach sosny Thunberga 'Shirome Janome'

Pinus thunbergii ‚Shirome Janome’ – odmianę wyróżnia charakterystyczny żółty pasek na ciemnozielonych igłach tworzący efekt oka smoka (oculus draconis). Odmiany nie należy jednak mylić z podobnymi odmianami Pinus thunbergii ‚Oculus Draconis’ (tej z kolei nie mylić z podobnie nazwaną Pinus densiflora ‚Oculus Draconis’) czy Pinus thunbergii ‚Ogon Janome’ (a tej z Pinus parviflora ‚Ogon Janome’).

Podobnie jak inne odmiany tego typu, w zależności od stanowiska oraz od warunków pogodowych w danych roku, wspomniany efekt może być silniejszy bądz słabszy. ‚Shirome Janome’ charakteryzuje silny wzrost i niezbyt gęsty, nieregularnie piramidalny pokrój.

Pinus thunbergii ‚Sayonara’

Sosna Thunberga Sayonara

Pinus thunbergii 'Sayonara'

Pinus thunbergii ‚Sayonara’ – odmiana sosny Thunberga o stosunkowo silnym wzroście, mniejsza jednak niż Pinus thunbergii ‚Thunderhead’. Charakterystyczne dla odmiany ciemnozielone igły silnie kontrastują z białymi pąkami (zwłaszcza od późnego lata po wczesną wiosnę).

Pinus thunbergii ‚Ogon’

Sosna Thunberga Ogon

Latem igła u Pinus thunbergii 'Ogon' zielenieje, po czym znowu staje się złota na zimę (zdjęcie latem)

Pinus thunbergii ‚Ogon’ – dość luzna, wysoka forma o zmieniającej kolor igle: latem jest zielona, natomiast zimą intensywnie żółta (‚ogon’ z jap. ‚złoto’). Obok takich odmian jak Pinus thunbergii ‚Thunderhead’, czy Pinus thunbergii ‚Shirome Janome’, jest to jedna z najciekawszych odmian sosny Thunberga. Mimo żółtego koloru wydaje się być bardziej odporna na mróz niż inne odmiany Pinus thunbergii.

Pinus thunbergii ‚Banshosho’

Sosna japońska Banshosho

Pinus thunbergii 'Banshosho' szczepiona na pniu

Pinus thunbergii ‚Banshosho’ nieforemna (w pierwszych latach niekiedy kulista) odmiana sosny Thunberga.