Pinus mugo ‚Lemon’

Pinus mugo Lemon – niewielka odmiana kosodrzewiny o zwartym, kulistym kształcie. W ciągu lata zielona, na zimę igły przybierają intensywnie żółty kolor.

Pinus mugo ‚Zwergkugel’

Pinus mugo ‚Zwergkugel’ to jedna z najmniejszych odmian kosodrzewiny. Tworzy zwartą i bardzo gęsta karłową kulę.

Pinus mugo ‚Picobello’

Pinus mugo Picobello – gęsta, zwarta odmiana kosodrzewiny o ciemnozielonej igle. W ciągu 10 lat dorasta do ok. 50-70cm.

Pinus mugo ‚Wintergold’

Sosna górska Wintergold

Pinus mugo Wintergold. Zdjęcie zrobione w październiku

Pinus mugo ‚Wintergold’ – dobrze znana odmiana kosodrzewiny przybierająca na zimę złoty kolor. Zaczyna zmieniać kolor igieł we wrześniu, po czym zimowa barwa utrzymuje się do wczesnej wiosny. Kolor u tej odmiany jest bardziej intensywny niż u Pinus mugo ‚Ophir’, jednak Pinus mugo ‚Wintergold’ zmienia kolor nieco pózniej.

Pinus mugo ‚Sunshine’

Sosna górska SunshinePinus mugo ‚Sunshine’ – odmiana kosodrzewiny o dwukolorowej igle: żółto-zielonej. Wzrost dość silny, rozrasta się raczej w górę niż na szerokość. Bardzo efektowna odmiana.

Sosna górska Sunshine

Efekt 'oculus draconis' na sośnie górskiej 'Sunshine'

Pinus mugo ‚Ophir’

Pinus mugo Ophir

Pinus mugo 'Ophir' na przełomie sierpnia i września (zdjęcie w Polsce)

Pinus mugoOphir‚ – popularna odmiana kosodrzewiny (sosny górskiej) o przebarwiających się sezonowo na kolor żółty igłach.

Jest to odmiana, która rozpoczyna przebarwiać się wcześniej niż podobna do niej kosodrzewina ‚Wintergold’. W naszym klimacie jest to najczęściej druga połowa sierpnia.

Żółty kolor igieł utrzymuje się przez zimę, po czym wiosną igły ponownie się zazieleniają. ‚Ophir’ osiąga wysokość 50-60cm i średnicę 1 metra w ciągu 10 lat.

Pinus mugo ‚Kissen’

Sosna górska Kissen

Pinus mugo 'Kissen' - nieregularlny kształt zwłaszcza w początkowych latach

Pinus mugo ‚Kissen’ – wolno rosnąca odmiana kosodrzewiny. Kształt nieregularny, igła krótka.

Pinus mugo ‚Golden Glow’

Sosna górska Golden Glow

Sosna górska 'Golden Glow' zimą

Pinus mugo Golden Glow – niska odmiana kosodrzewiny złocistożółta w zimie, latem zielona. Rośnie nieco intensywniej niż Pinus mugo ‚Wintergold’. W ciągu 10 lat osiąga wysokość około 1 metra.

Pinus mugo ‚Benjamin’

Sosna górska BenjaminSosna górska ‚Benjamin’- gęsta, kulista forma o igle nieco dłuższej niż inne karłowe kuliste odmiany kosodrzewiny.